O značce Swatch

O značce

V 70. letech a na začátku 80. let minulého století procházel švýcarský hodinářský průmysl krizí. Do karet mu nehrála rostoucí hodnota franku, nízká produktivita a vliv měla i energetická krize. Do toho svět válcovaly quartzové hodinky a tradičním švýcarským hodinářským domům také velmi zdatně konkurovaly značky z Japonska a USA, které u svých mechanických hodinek dokázaly díky lepší efektivitě výroby nabídnout nižší cenu. Záchrana ale byla na cestě. 

Historie značky Swatch

Ve společnosti ASUAG, předchůdci dnešní Swatch Group, došli na přelomu 70. a 80. let k závěru, že je potřeba radikálního kroku. Tak radikálního, že půjde proti všem tradicím domácího hodinářského průmyslu. Vznikla tak idea jednoduchých plastových hodinek s quartzovým pohonem, jejichž výrobní cena bude velmi nízká díky plně automatizované výrobě, a tím pádem bude možné nabízet hodinky za cenu atraktivní i pro zákazníky.

Cestu od zadání k prototypu urazili vývojáři za 18 měsíců. Výsledkem byly jednoduché hodinky skládající se z pouhých 51 komponentů. Ke spolupráci byli následně přizváni módní návrháři, aby nový produkt upravili po svém, zatraktivnili a připravili na uvedení na trh. Tím byl hned na počátku položen jeden ze základních kamenů identity Swatch - spolupráce s významnými umělci a designéry.

První kolekci veřejnost spatřila 1. března 1983 a byl to okamžitý úspěch. Počáteční várka 20 tisíc kusů s cenovkami 40 a 50 švýcarských franků se vyprodala během 14 dnů a s dalšími dodávkami hlad po "Swatchkách" rozhodně neustával. Kdo neměl Swatch, jako by nebyl. Produkce nabrala na obrátkách a vyšplhala se do milionů. V dubnu roku 1992, pouhých 9 let po uvedení, došlo k překročení hranice 100 milionů vyrobených kusů.

Být vidět

Ze Swatch se stal fenomén a v mateřské společnosti dobře veděli, jak ho na vlně úspěchu udržet. Hned v roce 1984 umístili na mrakodrap ve Frankfurtu 162 metrů vysokou a 13 tun vážící konstrukci hodinek Swatch, čímž vznikl zápis do Guinnessovy knihy rekordů.

Následovaly mnohé spolupráce s uměleckým světem, z nichž dodnes vyčnívá kolaborace s rakouským kreslířem a malířem Alfredem Hofkunstem, který pro Swatch vytvořil tři modely označované jako Pop Art. Jednalo se o hodinky v podobě okurky, papriky a plátku slaniny. Swatch tento koncept dotáhl k dokonalosti, když hodinky nabízel ve speciálním balení  po celém světě na trzích s ovocem a zeleninou. Speciální edici pro Swatch vytvořila celá řada umělců, z nedávné doby stojí za zmínku například Damien Hirst, který v roce 2018 vytvořil dvě edice hodinek k 90. narozeninám myšáka Mickeyho.

Swatch a sport, to je pevné spojení již od počátků značky. Dlouhodobou podporu plážového volejbalu doplňují spolupráce s motokrosem, snowboardingem, freestyle lyžováním a zapomenout nelze na rok 1984, kdy značka pouhý rok po založení sponzorovala světový šampionát v breakdance a jasně ukázala, že se nebojí vstoupit do okrajového segmentu, na což navázala v roce 2018 podporou novátorské Drone Racing League.

Od plastu ke kovu, od quartzu k mechanice

Hodinky Swatch započaly svou existenci jako plastový produkt, to se ale postupem času změnilo. V 90. letech se objevila první kolekce Irony s ocelovými pouzdry a dodnes je pevnou součástí nabídky značky. Výstřední zajímavostí pak je model Trésor Magique s pouzdrem z platiny, který s cenou 1618 amerických dolarů vyčníval oproti původním cenám hodinek Swatch ve výši několika desítek švýcarských franků.

Ve Swatch také postupně našli cestu k mechanickým hodinkám. První Swatch Automatic se objevily na trhu v roce 1991. S mechanikou značka experimentovala i nadále, v roce 2004 svět ohromily modely Diaphane Automatic s částmi strojku vyvedenými ve výrazných barvách a o pět let později následoval dokonce automatický chronograf.

To hlavní ale přišlo v roce 2013, kdy ve Swatch ke svému 30. výročí představili mechanický strojek s automatickým nátahem Sistem51 skládající se pouze z 51 komponent, což byla připomínka prvních modelů Swatch z roku 1983, které se skládaly taktéž z 51 částí. Sistem51 se stal klíčovou součástí kolekce Swatch a je důkazem, že i po desítkách let existence má značka odvahu pouštět se do zásadních inovací.

Funkcionality a péče
ČIŠTĚNÍ
Pro všechny pásky (kromě kožených a jemných řemínků) a všechny voděodolné hodinky použijte na očištění kartáček s mýdlovou vodou a osušte měkkým hadříkem.

 

VODĚODOLNOST
Vaše Swatch jsou voděodolné. Silný náraz nebo jiné události, jako například výměna baterie, může u hodinek způsobit ztrátu jejich voděodolnosti, aniž byste si to uvědomili. Proto doporučujeme pravidelnou kontrolu a servis.

 

VÝMĚNA BATERIE
Buďte opatrní, když měníte baterii ve vašich hodinkách. Můžete poškodit strojek hodinek a zhoršit jejich voděodolnost.

 

KOUPÁNÍ V MOŘI
Po každém koupání hodinky opláchněte vlažnou vodou. Mořská voda výrazně ovlivňuje kvalitu kůže, barvy a plastu.

 

MAGNETICKÉ POLE
Neodkládejte hodinky na reproduktory nebo jiné elektrické motory se silným magnetickým polem, protože může dojít k poškození chodu hodinek Swatch.

 

NÁRAZY
Silný náraz může hodinkám způsobit poškození různého druhu. Proto se vyhněte jakémukoli typu hrubého zacházení.

 

TEPLOTA
Vyhněte se extrémním teplotám nad 60 °C, pod -10 °C a výrazným teplotním výkyvům.

 

ZMĚNA DATA
Datum můžete manuálně nastavit kdykoliv během dne mimo níže uvedeného časového intervalu. Upozornění: manuální změnu data na hodinkách Swatch neprovádějte mezi 23:00 a 03:00, kdy dochází k automatické změně data a mohli byste poškodit chod hodinek.

 

LEŠTĚNÍ SKLÍČKA
Lehké škrábance na syntetickém sklíčku mohou zmizet jeho leštěním. Použijte leštící krém (nebo brusný přípravek na zuby) nebo se obraťte na svého autorizovaného prodejce Swatch.

 

CHEMIKÁLIE
Vyhněte se přímému kontaktu s rozpouštědly, čistícími prostředky, repelenty, parfémy, slunečními krémy nebo jinými kosmetickými a chemickými výrobky, protože by mohly poškodit řemínek, pouzdro, sklíčko nebo jiné syntetické a přírodní části vašich hodinek.

 

NASTAVENÍ CHRONOGRAFU
Pokud jsou ručky chronografu mimo zarovnání (například nárazem nebo otřesem), můžete je jednoduše „upravit a zkalibrovat“ zpět do jejich původní polohy. Více informací naleznete v našem návodu Swatch Chrono.

 

A NA ZÁVĚR…
Jestli máte jakýkoli problém s vaším Swatch produktem, prosím, kontaktujte svého nejbližšího autorizovaného prodejce Swatch.

 

 

PÉČE O KOŽENÝ ŘEMÍNEK

OCHRANA PŘED TEPLEM
Nepokládejte řemínek vedle zdrojů tepla (radiátory, otevřený oheň a jiné).

 

OCHRANA PŘED SVĚTLEM
Nenechávejte řemínek po dlouhou dobu vystavený silným světelným zdrojům (sluneční záření, silné světelné zdroje), mohly by poškodit povrch pásku.

 

OCHRANA PŘED VODOU
Vyhněte se kontaktu s vodou a vlhkostí, abyste zabránili změnám barvy či deformaci.

 

CHEMIKÁLIE
Nezapomeňte, že kůže je propustná. Proto se vyhněte kontaktu s mastnými látkami a kosmetickými produkty.

 

SUŠENÍ MOKRÉHO PÁSKU
Chcete-li mokrý nebo vlhký řemínek nechat usušit, ponechejte ho při normální pokojové teplotě, nejlépe dokonce na chladném místě. Vyhněte se sušení vysokou teplotou.

 

ČIŠTĚNÍ
Kožené a jemné řemínky otřete vlhkým hadříkem a v případě potřeby jemným mýdlem. Tato metoda je vhodná zejména pro řemínky vyrobené z hladké nebo hrubé kůže.

 

KARTÁČOVÁNÍ
Použijte měkký kartáč (například kartáč na nehty). Tato metoda se doporučuje u nubukové kůže nebo jemných řemínků. Odstraníte tak nečistoty a oživíte povrchová vlákna.

 

A NA ZÁVĚR…
Jestli máte jakýkoli problém s vaším Swatch koženým řemínkem, prosím, kontaktujte svého nejbližšího autorizovaného prodejce Swatch.

 

 

TECHNICKÉ INFORMACE

Co je to quartzový strojek?
Hodinky s quartzovým strojkem používají k definování času oscilaci křemene. Všechny Swatch hodinky mají quartzový strojek, kromě automatických hodinek a kolekce Sistem51. Když se do křemene přivede elektřina, začne kmitat v přesné frekvenci. Krystalový oscilátor je elektronický obvod, který využívá mechanickou rezonanci vibračního krystalu piezoelektrického materiálu, k vytvoření elektrického signálu s velmi přesnou frekvencí. Tato frekvence se běžně používá ke sledování času (jako u quartzových náramkových hodinek), k zajištění stabilního hodinového signálu pro digitální integrované obvody a ke stabilizaci frekvencí rádiových vysílačů a přijímačů. Nejběžnějším typem použitého piezoelektrického rezonátoru je křemenný krystal, takže obvodům oscilátoru navrženým kolem nich se říkalo „krystalové oscilátory“. Jinými slovy: křemen je „stabilní vibrace“, která poskytuje pravidelné impulsy. Prostřednictvím „celočíselného obvodu“ jsou impulsy přenášeny na kola rukou.

Co je to automatický nátah?
Swatch modely Automatic a Sistem51 jsou mechanické hodinky s vlastním nátahem. Energie pro nepřetržitý chod není dodávána baterií, ale přirozenou kinetickou energií pohybu ruky nositele hodinek. Automatické hodinky jsou citlivější na výkyvy teplot, otřesy a způsob jejich nošení. Automatické hodinky proto nejsou tak přesné jako hodinky s quartzovým strojkem a vznikají nepřesnosti v rozmezí -10 až +40 vteřin denně. Ze zkušenosti víme, že mechanické hodinky mají tendence k nepřesnostem, už pokud jsou nové. To se obvykle časem samo spraví.

Modely Automatic:                            -10 až +40 vteřin denně
Modely Chrono Automatic:               ±20 (0-40) vteřin denně
Modely Sistem51:                              -5 + 15 (±10) vteřin denně

Co to je Autoquartz?
Swatch Autoquartz je technologie, která kombinuje výhody automatického strojku bez baterie s přesností a spolehlivostí quartzových strojků. Kinetická energie generovaná oscilační hmotností se mění na elektřinu. Ta je uložena v kondenzátoru a monitorována malým elektrickým obvodem a „krystalovým oscilátorem“, aby se vytvářela přesnost typická pro quartzové strojky. Kondenzátor udržuje rezervu chodu hodinek na celých 100 dní.

Co je to chronograf?
Chronograf jsou hodinky s funkcí stopek. Tento dodatečný mechanismus umožňuje měřit a zaznamenávat krátké časy. Kliknutím na tlačítka lze ručky chronografu (sekundy, minuty, hodiny) spustit, zastavit nebo vynulovat. Podrobné pokyny k funkcím chronografu naleznete v našem návodu pro chronografy.

Co je to chronometr?
Chronometr jsou hodinky testované na přesnost a spolehlivost v oficiálních kontrolních centrech, které získaly oficiální certifikát hodnocení od COSC (oficiální švýcarský institut pro testování chronometrů).

Co je to GMT – Greenwich Meridian Time indikátor na mých Swatch?
Greenwich v Anglii je domovem greenwichského času (GMT) od roku 1884. GMT se také nazývá greenwichský poledník, protože se měří od greenwichského poledníku na Královské observatoři v Greenwich. Na tomto místě se měří všechna časová pásma.

Co je to UTC – Coordinated Universal Time indikátor na mých Swatch?
„Koordinovaný světový čas“ (UTC) je dnes základem civilního času. Tento 24hodinový časový standard je udržován pomocí vysoce přesných atomových hodin v kombinaci s rotací Země.
UTC je časový standard běžně používaný po celém světě. Světová časová centra se dohodla, že budou své časové stupnice úzce synchronizovat – nebo koordinovat – proto název „Koordinovaný světový čas“.

K určení UTC se používají dvě složky:
Mezinárodní atomový čas (TAI): Časová stupnice, která kombinuje výstup přibližně 200 vysoce přesných atomových hodin po celém světě a poskytuje přesnou rychlost tikání našich hodin.
Univerzální čas (UT1): Známý také jako astronomický čas nebo sluneční čas, označuje rotaci Země. Používá se k porovnání tempa poskytovaného TAI se skutečnou délkou dne na Zemi.

Časová pásma po celém světě jsou vyjádřena jako pozitivní nebo negativní kompenzace UTC. V této roli jako reference nulového bodu se UTC označuje také jako Zulu Time (Z). UTC se při popisu časových pásem často označuje jako greenwichský střední čas, ačkoli přísně vzato UTC (atomová časová stupnice) je pouze přibližně stejná jako GMT. ¨

Co je to Shockproof?
Hodinky označené jako „Shock Resistant“ jsou hodinky, u kterých odchylka na přesnosti po standardizovaných otřesech nepřekročí 2 vteřiny za den (quartzové hodinky) a 60 vteřin za den u ostatních hodinek, podle normy ISO 1413 (na základě simulace šoku způsobeného náhodným pádem hodinek z výšky 1 metru na vodorovný dřevěný povrch) nebo NIHS 91-10, což je ekvivalentní standard pro švýcarský hodinářský průmysl.

Jsou Swatch hodinky voděodolné?
Uvádíme, že hodinky Swatch jsou „voděodolné“ vůči přetlaku 3 bary nebo 10 barů nebo 20 barů, v závislosti na modelu hodinek. Tyto indikátory odpovídají tlaku vyvíjenému během testu odolnosti vůči vodě podle normy ISO 22810. Uvedené hodnoty jsou ekvivalentní hydrostatickému tlaku vyvíjenému při ponoření do vody 30 m, 100 m nebo 200 m. Všechny hodinky Swatch zůstanou voděodolné za předpokladu, že korunka, tlačítka, sklíčko, pouzdro a těsnění zůstanou neporušené. (S korunkou a tlačítky se nikdy nesmí manipulovat pod vodou!)

Co je funkce telemetru?
Funkce telemetru (stormeter) je uvedena na číselníku nebo lunetě Swatch modelů „Take Some Minutes – YCS481“ a „Rosso Furore – YGS494G“ (z odborného slovníku hodinářství).
Je to nástroj na měření vzdáleností. V horologii je to časovač nebo chronograf s odstupňovaným číselníkem, který umožňuje odečítat vzdálenosti na základě rychlostí zvuku ve vzduchu při teplotě 0 °C, v = 331.5 metrů za vteřinu. Čas, který uplyne mezi zábleskem (při bouřce nebo při vystřelení ze zbraně) a slyšením zvuku, umožňuje odečíst na číselníku vzdálenost mezi pozorovatelem a polohou záblesku.

Co je funkce Swatch Access?
Swatch Access jsou multifunkční, interaktivní Swatch se zabudovanou pamětí. Mikročip usazený v hodinkách může ukládat obrovské množství dat, zatímco se anténa používá ke komunikaci s terminálem ke čtení obsahu mikročipu. Celý systém je řízen počítačovým programem. Swatch Access / Snowpass je snadno integrován do systémů s aplikacemi pro jízdenky, klíče, platby a přístup k síti.

Co jsou Snowpass hodinky?
Swatch Snowpass mají časovou indikaci a funkci bezkontaktní čipové karty (RFID) a jsou funkční alternativou k bezkontaktním čipovým kartám.
Existují 2 různé verze Snowpass využívající různé technologie RFID čipů: RFID 1125kHZ (starší verze) a RFID 13.56 MHz.

Co je funkce Swatch Tachometer?
Číselník na přední straně chronografu se dá použít k měření rychlosti v kilometrech nebo metrech za hodinu (a ne v mílích). U většiny modelů Swatch Chrono umožňuje stupnice tachometru na číselníku nebo lunetě odečítat měření rychlosti přímo v kilometrech za hodinu (km/h). Měření rychlosti musí být prováděno v časovém intervalu maximálně 60 vteřin na vzdálenosti 10, 100 nebo 1000 metrů. Pro měření na 1000 metrech odpovídá údaj načtený na stupnici tachometru přímo rychlosti v km/h. Pro měření na 100 metrech musí být údaj vydělen 10 a u měření na 10 metrů pak dělený 100, aby se získala rychlost v km/h.

Jaká je životnost mé nové baterie?
V závislosti na velikosti baterie a funkcích je životnost mezi 2-3 roky. Například hodinky s funkcí chronografu mohou mít výdrž baterie menší než například hodinky Swatch Original Gent.

Co je funkce Swatch Internet time?
Internet Time je nový univerzální čas vytvořený společností Swatch. Tento nový způsob měření času nemá žádné časové zóny, protože celý svět se děje ve stejný čas, ve stejný okamžik. Internetový čas rozděluje 24 hodin dne na 1000 jednotek zvaných rytmy. 1 rytmus představuje 1 minutu a 26,4 vteřin.
Internetový čas je zobrazen pomocí @ a tří číslic, v rozmezí od @000 do @999. Internetový den začíná o půlnoci (@000) v Biel, sídle Swatch. 

Co to je EOL?
EOL je indikátor konce životnosti baterie (z anglického End of Life), který se většinou objevuje u produktů s lithiovou baterií. Když se baterie blíží ke konci životnosti, upozorní vás na to blikající obrazovka nebo pohyb ručky číselníku.
Na Swatch Touch: čísla začnou po dobu tří hodin blikat a pak přestanou.
Na Swatch Solar: Vteřinová ručka se na pár vteřin zastaví a pak „skočí“ na správný čas. Po nabití se samozřejmě funkce EOL zastaví.

Co znamená Jewels (Ruby)?
Hodinky Swatch Automatic obsahují 23 klenotů a Irony Automatic (stejně jako Irony Diaphane Automatic) mají 21 klenotů, jak je uvedeno na dýnku hodinek.

 

PO ZAKOUPENÍ

Jak vybrat správnou baterii pro moje Swatch?
Číslo baterie najdete na samotné baterii. V případě, že již baterii nemáte, můžete se podívat na dýnko. Další informace naleznete v našem návodu na výměnu baterie.

Jak baterii vyměním?
S výměnou baterie vám rád pomůže personál autorizovaného prodejce Swatch. Seznam obchodů je k dispozici zde.

Co mám dělat, když můj kovový tah/řemínek potřebuje upravit?
Máte tři možnosti:
Můžete své hodinky zanést k místnímu hodináři, ale může vám být účtován poplatek.
Můžete své hodinky vzít do obchodu Swatch. Seznam naleznete zde.
Případně můžete hodinky vrátit do nejbližšího oficiálního servisního střediska Swatch. Kontakt pro Českou republiku naleznete zde.

Kde mohu koupit náhradní pásek / baterii / kryt baterie?
Náhradní pásky, přezky, baterie a kryty baterií jsou k dostání v obchodech Swatch. Seznam obchodů je k dispozic zde. Pokud nemáte obchod poblíž, personál obchodu vám pomůže zodpovědět vaše dotazy po telefonu. Další možností je kontaktovat nejbližší servisní středisko.

Mám nefunkční Swatch. Co mohu dělat?
Vaše hodinky můžete vzít do obchodu Swatch nebo je přímo poslat do servisního střediska s kopií účtenky nebo s orazítkovanou zárukou.
Servisní středisko Swatch pro Českou republiku naleznete na tomto odkaze.
Nezapomeňte připojit dopis s popisem, co se má udělat a své kontaktní údaje.

Kde mohu najít více informací o funkcích chronografu?
Podrobný popis k funkcím chronografu naleznete v našem návodu na chronografy.

Jak nastavit čas, datum a den?
Podrobný popis k nastavení času, dne a data naleznete v našem obecném návodu.

Swatch Club
Swatch Club je o zábavě, radosti, pozitivní provokaci – a samozřejmě o lidech. Lidé, kteří se rádi baví, žijí život na plno a nemohou se dočkat, až budou sdílet svou Swatch vášeň. Naše komunita se schází po celém světě za účelem exkluzivních akcí ve vzrušujících lokalitách, setkávání se s umělci, hvězdnými sportovci a celebritami.
Připoj se ke Swatch Clubu i ty! www.swatch.com/register

Jak se mohu stát členem Swatch Clubu?
Swatch Club má různé druhy členství:

Startovní členství
Registrace je bezplatná a je to první krok do neuvěřitelného světa Swatch Clubu!
Pozvěte své přátele, aby s vámi objevovali Club. K tomu, abyste si mohli začít užívat různých výhod online, stačí vytvořit online účet na www.swatch.com/register

Prémiové členství
Pokud vám nestačí Startovní členství, upgrade na Premium je velmi jednoduchý. Člen Starteru si může zakoupit aktuální hodinky Clubu a zaregistrovat svůj 12místný kód online. Prémiové členství je platné na jeden rok a umožní vám přístup k exkluzivním výhodám Swatch Clubu online i offline. Všechny výhody můžete najít online na www.swatch.com/clubbenefits

Zlaté členství
Zlatým členem se můžete stát pouze tak, že vyhrajete v naší každoroční soutěži o Zlaté členství: soutěž je otevřena všem členům a koná se jednou ročně. Téma této soutěže se každý rok mění, ale duch zůstává stejný: Ukažte svou Swatch vášeň! Pokud jste jedním ze šťastných výherců soutěže, získáte status Zlatého člena a budete mít přístup ke všem exkluzivním výhodám online i offline.

Návody

Swatch Chrono návod

Swatch_Chrono_návod

Swatch obecný návod

Swatch_obecný_návod

Swatch Standard návod

Swatch_Standard_návod

Swatch Touch Zero návod

Swatch_Touch_Zero_návod

Swatch výměna baterie

Swatch_výměna_baterie